Wiele osób przeżywa głód bliskości Boga. Czasem świadomie, w postaci pragnienia modlitwy. Czasem mniej świadomie - w postaci np. zmęczenia tempem codzienności. Podstawowym sposobem na zaspokojenie tego głodu jest pogłębiona, skupiona, wyciszona modlitwa - trwanie w obecności, bliskości Pana.
Można oczywiście samemu nauczyć się takiej modlitwy, ale użyteczna może być pomoc, polegająca na wyjaśnieniu "techniki", wskazaniu trudności, drogi do przebycia itd. Ponadto konieczna jest regularna praktyka trwania w wyciszeniu w Bożej obecności przez dłuższy czas.
Proponujemy zatem serię ośmiu wieczornych spotkań (2x4 - od poniedziałku do czwartku w dwóch kolejnych tygodniach). Każde będzie się składać z wprowadzenia (wykładu na temat modlitwy kontemplacyjnej i wstępu do modlitwy) oraz 45 minutowej modlitwy w ciszy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, po której będzie jeszcze okazja do dzielenia się doświadczeniami itd. przy herbacie...
Szkoła nazywa się letnią, bowiem chcemy ją zorganizować w środku lata, w czasie wakacji, w dwóch jednakowych cyklach (do wyboru):
- w dniach 6-9 i 13-16 lipca 2020 roku;
- w dniach 20-23 i 27-30 lipca 2020 roku.
Spotkania będą się zaczynać o godzinie 19.00 i kończyć ok. 21.00.
Szkoła jest propozycją zwłaszcza dla młodzieży i osób czynnych zawodowo, które poszukują wyciszenia i pogłębienia życia modlitwy - zarówno dla tych, którzy przeżyli lub uczestniczą w jakiejś chrześcijańskiej formacji, jak i dla tych, którzy przeżywają trudności w wierze, poszukują swojego miejsca w świecie, Kościele i przed Bogiem.
Szkoła skierowana jest do parafian ze św. Maksymiliana w Tychach. Osoby spoza parafii będziemy przyjmować jeśli nie będzie wystarczająco dużo chętnych z parafii.
W poszczególnych dniach zajmować się będziemy następującymi tematami:
1. Bóg, przed którym stajemy i Jego stworzenie;
2. czym jest modlitwa;
3. medytacja, kontemplacja, mistyka - o co chodzi?;
4. formy modlitwy medytacyjnej;
5. milczenie w modlitwie;
6. asceza i życie modlitwy;
7. rozwój życia wewnętrznego (etapy, zasady, pomoce - np. kierownictwo duchowe);
8. medytacja i codzienność - co dalej?
Głównym prowadzącym będzie proboszcz, ks. Grzegorz Strzelczyk. Być może będą i goście ;)
W każdej turze przewidujemy maksymalnie 60 uczestników (minimalna grupa do uruchomienia: 20 osób).
Zapisy: parafianie do końca maja 2020 (po tym terminie dopiszemy osoby zgłoszone z innych parafii, wg kolejności zgłoszeń). Można się zgłosić przez poniższy formularz, drogą e-mail lub przez komunikatory. Por. kontakt.
Koszt uczestnictwa szkoły (materiały, kawa, dojazdy ewentualnych gości): 50 zł lub dobrowolna ofiara. Należy wpłacić środki na konto parafii: 50 1240 1330 1111 0010 8857 0034 z dopiskiem "darowizna na cele kultu religijnego - LSGM" [ewentualnie też imię i nazwisko uczestnika - jeśli inne niż wpłacającego]. Dopiero wpłata oznaczać będzie definitywną rezerwację miejsca.
Darowizna przekazana na konto może być odliczona od dochodu (kliknij, aby uzyskać więcej informacji.